Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Hanni Münzer "Marlene"

Utworzono dnia 22.08.2018
Czcionka:

 

18.08.2018 r.

HANNI MÜNZER

„MARLENE”

Życie i śmierć, wojna i pokój to wzajemnie przeciwstawiające się sobie wyznaczniki w powieści „Marlene” Hanni Münzer. Ciekawy utwór fabularny osnuty jest na tle rzeczywistych wydarzeń historycznych XX wieku. Autorka ze szczególną starannością przedstawia losy kobiety w czasie II wojny światowej. Główna bohaterka utworu, Marlene jest przedstawicielką kobiet zmagających się z okropnościami wojny. Całe swoje życie walczyła z brutalnością i zniewoleniem, które spotykały kobiety. Wcześnie przystąpiła do ruchu oporu. W swoim działaniu dążyła do obrony słabszych – kobiet i dzieci. Nie zgadzała się z krzywdą i cierpieniem, które przynosiły lata wojny. Sama doświadczyła ciężkiego losu osoby prześladowanej, ściganej i więzionej. W hitlerowskim obozie Auschwitz była świadkiem nieludzkiego traktowania osadzonych. Każdy dzień w obozie przynosił tragiczne przeżycia. Głód, brud, choroby były przyczyną cierpień ponad ludzkie  wyobrażenie. Tragiczny los uwięzionych potęgowały jeszcze bestialskie praktyki lekarskie i zwyrodniałe zachowania służby więziennej. Kobiety były poniewierane, zmuszane do prostytucji, bite i poniżane. Marlene, jako przedstawicielka kobiet, którym wojna przyniosła takie okrucieństwa, wypowiada się przeciw wszelkim zatargom zbrojnym na świecie. Apeluje o zachowanie pokoju i wzajemnego poszanowania wszystkich narodów.

W walce o pokój doniosłą rolę do spełnienia mają kobiety. To są matki, żony, siostry i córki tych, którzy idą na wojnę. One rodzą dzieci, wychowują młode pokolenie. Mają prawo być wolne, uczyć się, pracować i żyć w pokoju.

„Marlene” jest literackim apelem o pokój i oskarżeniem tych wszystkich, którzy dążą do wojny. To są bardzo ważne problemy współczesnego świata. Na potwierdzenie tego zamieszczono w utworze „Przemówienie Grety Jakob w siedzibie ONZ wygłoszone 12. lutego 1995 roku”, które kończy przesłanie:
„Dopiero kiedy tolerancja i szacunek staną się motywem przewodnim naszych moralnych wyborów, możliwy będzie pokój i zgodne współżycie. Dopiero wtedy na świecie zapanują sprawiedliwość i pokój”.

 

Antonina Podolak – DKK w Józefowie

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.