Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Matematyka się nie zmydli!

Utworzono dnia 25.10.2018
Czcionka:

Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie od września do końca listopada 2018 r. realizuje projekt Matematyka się nie zmydli! finansowany przez Fundację mBanku, którego celem jest promowanie nauki matematyki i chemii.

Jednym z elementów tego projektu był wyjazd do Zakładu Produkcji Mydła Betasoap w Szewni Dolnej. Wycieczka odbyła się 22 października i uczestniczyła w niej młodzież z kl. VII Szkoły Podstawowej im. M. Romanowskiego w Józefowie. Uczniowie zwiedzili laboratorium, halę produkcyjną, magazyny, zobaczyli cały cykl produkcyjny - od półproduktu - wiórek glicerynowych, po gotowe zapakowane mydełka. Miłym zaskoczeniem dla uczestników wycieczki był upominek w postaci zestawu pachnących mydełek. Zakład Produkcji Mydła Betasoap produkuje mydło wykorzystując najnowsze technologie i wysyła je do w różnych krajów na całym świcie.

Zwiedzanie zakładu było ciekawym uzupełnieniem wiedzy zdobytej przez uczniów  w szkole oraz podczas bibliotecznych warsztatów chemicznych. Przed wyjazdem do zakładu produkcji mydła młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności uczestnicząc w warsztatach Mydlanej manufaktury organizowanych w ramach projektu w MBP w Józefowie.

Drugim punktem wycieczki był przystanek przy nowo wybudowanej tężni. Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna i gałęzi, na które spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda mineralna zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu. Spływająca solanka rozbija się o poszczególne gałązki – paruje, nasycając powietrze wokół budowli solnym aerozolem.

W trakcie wyjazdu młodzież miała za zadanie wyszukać w otaczającej ich przestrzeni zagadnienia lub obiekty matematyczne. Dobrzy obserwatorzy zauważyli, że tężnia zbudowana jest wg osi symetrii, że latarnie maja szklane kule, kostka brukowa to model prostopadłościanu. Jednym z punktów wycieczki były konkursy i zabawy matematyczne. Uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Fundację mBanku.

Młodzież zwiedziła także Muzeum Historyczne Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość im. ppłk. Stanisława Prusa ps. Adam w Bondyrzu. Obejrzeli bogaty zbiór eksponatów, zbieranych przez wiele lat  przez Jana Sitka. Wysłuchali ciekawych informacji, obejrzeli film dokumentalny, w którym znalazły się relacje świadków wojennych wydarzeń.

W ramach projektu Matematyka się nie zmydli! finansowanego przez Fundację mBanku MBP w Józefowie zaprasza do skorzystania z dyżurów pogotowia matematycznego oraz bibliotecznego saloniku gier planszowych. W planach jest też wyjazd do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej na pokazy promujące nauki ścisłe oraz kończący projekt - piknik z turniejem matematycznym i pokazem baniek mydlanych.

Wycieczka 22.10.2018

Utworzono dnia 25.10.2018, 10:12
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP  w Józefowie realizowana jest w ramach  Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek