Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ostatni etap "drogi ku wolności"

Utworzono dnia 18.10.2018
Czcionka:

Miejska Biblioteka Publiczna zakończyła realizację projektu "W drodze ku wolności". Jego ostatnim elementem było spotkanie z dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju Dorotą Skakuj, które odbyło się w środę 17 października.

Jej słuchaczami była prawie 30-u uczniów ze Szkoły Podstawowej w Józefowie, którzy wysłuchali prelekcji "Powiat biłgorajski w przeddzień odzyskania niepodległości". Dyrektor Skakuj mówiła m.in. o tym, że w okresie przed, w trakcie i po I wojnie światowej w okolicach Biłgoraja żyło się biednie, ale ożywienie życia społeczno-politycznego było widoczne. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców było sitarstwo, a rynkiem zbytu przede wszystkim Rosja. To tam sitarze lokowali swoje dochody, do których dostęp zablokowała Rewolucja Październikowa. Dlatego główny nacisk przełożył się na rolnictwo, które nie miało większych szans powodzenia, ze względu m.in. na słabe gleby. Poza tym ówczesny powiat biłgorajski był bardzo wyludniony, ponieważ część mieszkańców wyjechała do pracy w Prusach, a inni służyli w armii austriackiej. Słabo rozwinięta była także służba zdrowia, co prowadziło do epidemii tyfusu, cholery i innych chorób.

Mimo to, to wtedy powstał sejmik powiatowy, rozpoczęła się polonizacja szkolnictwa i tworzenie organizacji społeczno-politycznych, a rolnicy zaczęli stawiać opór kontyngentom. Z kolei w Józefowie została założona straż pożarna z orkiestrą i powstała inicjatywa budowy domu ludowego.

Dyrektor Skakuj przybliżyła młodzieży historię powiatu biłgorajskiego z pierwszej połowy 20. wieku, przyznając jednocześnie, że materiały, dotyczące sytuacji mieszkańców tego regionu w przeddzień odzyskania przez Polskę niepodległości, nie są zbyt obszerne.

Było to ostatnie spotkanie organizowane przez MBP w Józefowie w ramach projektu "W drodze ku wolności", finansowanego przez firmę "Model Opakowania" z Biłgoraja, który rozpoczął się w kwietniu tego roku. Od tego czasu józefowska książnica prowadziła zajęcia edukacyjne, zorganizowała rajd "W poszukiwaniu powstańczych śladów", nawiązujący do155. rocznicy Bitwy pod Józefowem z 1863 roku oraz śmierci Mieczysława Romanowskiego, a także przygotowała wystawę "W drodze ku wolności. Powstanie Styczniowe w okolicach Józefowa" i grę miejską "Śladami przeszłości".

Teraz biblioteka zaprasza do oglądania ekspozycji "100 lat niepodległości" z kalendarium "Drogi do wolności", informacjami o ważnych postaciach tego okresu w historii Polski oraz grafikami i mapami. Wystawa będzie prezentowana do 11 listopada.

Spotkanie z Dorotą Skakuj 17.10.2018

Utworzono dnia 18.10.2018, 10:03
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.