Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Powstańcze drogi ku wolności

Utworzono dnia 26.04.2018
Czcionka:

Wystawa "W drodze ku wolności. Powstanie Styczniowe w okolicach Józefowa" i rajd "W poszukiwaniu powstańczych śladów" to kolejne elementy projektu, który realizuje Miejska Biblioteka Publiczna w ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Otwarcie ekspozycji i wyprawa piechurów odbyły się tego samego dnia, we wtorek 24 kwietnia i były połączone z podsumowaniem wcześniej rozstrzygniętego konkursu plastycznego.

Data nie została wybrana przypadkowo, ponieważ nawiązywała do 155. rocznicy Bitwy pod Józefowem z 1863 roku oraz śmierci Mieczysława Romanowskiego, który jest patronem miejscowej szkoły.

Na patriotyczną ekspozycję składa się z 10 plansz na rolapach, dzięki czemu będzie mogła być wypożyczana do innych bibliotek i szkół, nie tylko w gminie Józefów. Wystawę otwiera cytat Marszałka Józefowa Piłsudskiego: "Rok 1863 stoi na przełomie naszych dziejów stara Polska umiera - nowa się rodzi". W opracowaniu ekspozycji, na którą składają się zdjęcia i dokumenty, mapy bitew w Królestwie Kongresowym oraz informacje o ważnych postaciach powstania z lat 1863 - 1864, ogromny udział miał biłgorajski regionalista i miłośnik historii Tomasz Brytan. Jak mówił podczas otwarcia wystawy, gdyby chcieć ułożyć zgromadzone przez niego książki o Powstaniu Styczniowym mogłyby one utworzyć szlak o długości nawet 1 kilometra.

Szczególne miejsce na ekspozycji zajmuje postać Mieczysława Romanowskiego, któremu autorzy poświęcili oddzielną planszę, a całość uzupełnia prezentacja książek o Powstaniu Styczniowym ze zbiorów MBP w Józefowie i Tomasza Brytana. Jest w tym zestawie m.in. jedna z najnowszych i najbardziej cennych pozycji w księgozbiorze miejscowej biblioteki, wydana w 1968 roku pozycja "Mieczysław Romanowski - poeta, powstaniec" autorstwa równie zasłużonego dla Józefowa - Konrada Bartoszewskiego "Wira".

Po otwarciu wystawy prawie 40-osobowa grupa uczniów i nauczycieli szkoły jego imienia z Józefowa oraz pracowników biblioteki wyruszyła na trasę rajdu. Znalazły się na niej m.in. miejsce śmierci Mieczysława Romanowskiego w dolinie Nepryszki oraz pomnik Powstańców Styczniowych, który znajduje się przy drodze Józefów - Łukowa. Oddając hołd poległym powstańcom uczestnicy wyprawy zapalili znicze, a dla utrwalenia wiedzy o wydarzeniach sprzed 150 lat otrzymali ulotki z informacjami na temat Powstania Styczniowego i postaci Mieczysława Romanowskiego.

W ramach projektu, finansowanego przez firmę "Model Opakowania" z  Biłgoraja, MBP w Józefowie organizuje zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem m.in. gry planszowej, opracowanej w oparciu o wydarzenia z czasów Powstania Styczniowego w najbliższej okolicy. Józefowska książnica zaprasza na takie spotkania i zachęca do zwiedzania powstańczej wystawy - do końca maja. Po wtorkowym spotkaniu placówka otrzymała już pierwsze propozycje wypożyczenia ekspozycji m.in. do szkół w Józefowie i Stanisławowie.

Po wakacjach, także w ramach projektu, jego autorzy zapowiadają kolejną wystawę "Budując niepodległość" i spotkanie z historykiem, poświęcone wydarzeniom z 1918 roku na Ziemi Biłgorajskiej.

Wystawa "W drodze ku wolności. Powstanie Styczniowe w okolicach Józefowa" i rajd "W poszukiwaniu powstańczych śladów" 24.04.2018

Utworzono dnia 26.04.2018, 09:41
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.