Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rękodzieło ludowe na Roztoczu

Utworzono dnia 09.10.2018
Czcionka:

Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczyna realizację kolejnych pomysłów, których celem jest promocja i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Tym razem zaprasza na cykl warsztatów, spotkań, wystaw, gier terenowych i wycieczek, na które pozyskała pieniądze z Narodowego Centrum Kultury.

- Zadanie pod nazwą "Rękodzieło ludowe na Roztoczu" dotyczy kultury i sztuki ludowej, polskiej tradycji i rękodzieła, a w jego realizację chcemy zaangażować dzieci, młodzież i seniorów, osoby niepełnosprawne, koła gospodyń wiejskich oraz innych mieszkańców gminy. Głównym elementem programu będą warsztaty, które poprowadzą profesjonalni artyści, a pierwsze zajęcia planujemy w drugiej połowie października - zapowiada dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Będą to na przykład spotkania pod hasłem "kuferek ze strychu", "czerwone korale" i "filcowanie", na których pod okiem artysty plastyka uczestnicy będą wykonywać przedmioty, przywołujące klimat wystroju wiejskiej chałupy oraz kobiece ozdoby z dawnych lat. Wszystkie prace powstaną z naturalnych materiałów, a oprócz tego będzie się można nauczyć pisania ikon na drewnie oraz wykonywania roztoczańskich aniołów i zakładek do książek "igłą malowanych".

W planach jest także spotkanie z członkiniami jednego z kół gospodyń wiejskich, które przybliżą dawne tradycje i zapoznają słuchaczy z przyśpiewkami ludowymi śpiewanymi w trakcie prac polowych, ślubów czy pogrzebów.

Ponadto młodzi uczestnicy zadania przeprowadzą wywiady z najstarszymi mieszkańcami gminy, by zebrać informacje na temat obrzędów, religijności, ginących zawodów czy świętowania dawnych obyczajów.

Organizatorzy chcą również zabrać dzieci i młodzież na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie poznają dawne rzemiosła, wiejską zabudowę, wyposażenie wnętrz i codzienne życie mieszkańców dawnej wsi.

Zadanie przewiduje także grę terenową "Śladami przeszłości", której uczestnicy zmierzą się z czynnościami, wykonywanymi przez ich dziadów i pradziadów, a polegającymi na przykład na młóceniu cepem czy praniu tarą i kijanką.

Podsumowaniem wszystkich pomysłów będzie wystawa prac, powstałych podczas warsztatów, połączona z koncertem kapeli ludowej i degustacją regionalnych potraw.

Wszystkie plany mają być zrealizowane do połowy listopada, ale już teraz MBP w Józefowie zaprasza do oglądania wystawy prac uczestników miejscowych Warsztatów Terapii Zajęciowej i zapisywania się na grę terenową, warsztaty oraz wycieczkę do lubelskiego skansenu.

Gra jest planowana na środę 10 października, pięć dni później uczestnicy zadania pojadą do Muzeum Wsi Lubelskiej, a pierwsze zajęcia warsztatowe rozpoczną się 18 października.

Szczegółowe informacje w tej sprawie można uzyskać osobiście w siedzibie józefowskiej książnicy albo telefonicznie pod numerem: 84 68 78 289.

Zadanie "Rękodzieło ludowe na Roztoczu" jest współfinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska", skąd biblioteka pozyskała prawie 14,5 tysiąca złotych. Z własnych środków wyda na jego realizację niewiele ponad 1 000.

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.