Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rękodzieło ludowe - to jest to!

Utworzono dnia 16.11.2018
Czcionka:

Tak gwarno i wesoło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie dawno nie było. We wtorek 13 listopada miejscowa książnica zorganizowała spotkanie z muzyką ludową, lokalnymi przysmakami i rękodziełem, kończące projekt "Rękodzieło ludowe na Roztoczu", współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Był to cykl wielopokoleniowych spotkań, warsztatów, wystaw, gier terenowych i wycieczek, promujących lokalne dziedzictwo kulturowe.

Międzypokoleniowy charakter miało również wtorkowe spotkanie, na które organizatorzy zaprosili Kapelę Zwierzyniecką, Koło Gospodyń Wiejskich z Majdanu Nepryskiego i grupę przedszkolaków. Łącznie józefowska książnica gościła około 70 osób, wśród których byli Zastępca Burmistrza Ryszard Ostasz oraz dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju Maria Szeliga.

- Ku naszemu zaskoczeniu maluchy wcale nie były biernymi obserwatorami tego co się u nas działo. Bardzo żywiołowo reagowały, na przykład na muzykę ludową i gdyby nie ograniczenia lokalowe zapewne nie obyłoby się bez tańców - ocenia dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Podczas wtorkowego spotkania autorzy projektu przedstawili prezentację, podsumowującą to co działo się w ostatnich tygodniach, a także zaprosili na otwarcie wystawy rzeźb Leona Kusiaka i haftu krzyżykowego Ireny Jolanty Świst. Była również mini-biesiada z z menu zawierającym kulaszę, krężołki, pieróg biłgorajski, korowaj oraz chleb ze smalcem i ogórkiem, której towarzyszyły przyśpiewki w wykonaniu akordeonisty i doktora muzykologii Damiana Kulika.

Jednym z efektów projektu jest wystawa roztoczańskich aniołów, ikon, biżuterii, kuferków i zakładek do książek "igłą malowanych", wykonanych przez uczestników warsztatów, którą można oglądać do końca listopada.

- Okazało się, że nasza propozycja była trafiona i potrzebna. Z naborem chętnych nie mieliśmy najmniejszych problemów, a niektórzy byli wręcz zawiedzeni, że liczba miejsc była ograniczona. Nie chcemy się ograniczać wyłącznie do tradycyjnej działalności bibliotecznej, dlatego nadal będziemy się troszczyć o zachowanie i rozwój tożsamości regionalnej oraz szukać na ten cel dodatkowych pieniędzy - zapowiada dyrektor Jamroz.

Zakończony właśnie projekt "Rękodzieło ludowe na Roztoczu" był współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska". Jego autorzy chcą jak najszybciej rozliczyć dotację i starać się o kolejne dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Czasu nie ma zbyt wiele, ponieważ nabór wniosków kończy się 30 listopada.

Podsumowanie zadania "Rękodzieło ludowe na Roztoczu" 13.11.2018

Utworzono dnia 14.11.2018, 11:49

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.