Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Sierpień w bibliotece w biało-czerwonych barwach

Utworzono dnia 01.08.2018
Czcionka:

Lipcowy cykl zajęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie się kończy, ale miejscowa książnica ma już gotowy plan działania także na drugą połowę wakacji. Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości sierpniowe spotkania opatrzono tytułem "Wehikuł Historii".

- W lipcu był "Ostry dyżur literacki - bajkoterapia w Józefowie", natomiast teraz chcemy przybliżyć naszym gościom wszystko co jest związane z ojczyzną, w tym historią naszej małej ojczyzny. W dotychczasowych zajęciach brała udział około 20-osobowa grupa, przede wszystkim dzieci, z których więcej niż połowa to mieszkańcy spoza naszej gminy. Na wakacje przyjechali m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Włoch, a także z Krakowa, Lublina czy Zamościa - cieszy się dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Pomysłodawcy sierpniowych spotkań liczą na podobne zainteresowanie i zapowiadają, że atrakcyjnych propozycji nie zabraknie. Uczestnicy zajęć m.in. poznają Polskę sprzed 100 lat i namalują własne wizje ojczyzny za 100 lat, przygotują kartki dla niepodległej, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie, a także poznają wybitnych Polaków oraz bogactwo skał i minerałów.

Bardzo ciekawie zapowiadają się również zajęcia dotyczące "mowy naszych dziadków" i współczesnego języka, używanego jeszcze czasem przez mieszkańców Józefowa i okolic. - Formalnie nie ma gwary józefowskiej, ale jest wiele określeń, które mogą się wydać co najmniej dziwne. Na przykład: kidajszy czyli dawniejszy, harużyć - szykować się do wyjścia albo stroić, dziamolić - dużo mówić, chałat - kurtka, bajdurzyć - fantazjować, gdule - duże gruszki, baniak - garnek, chycić - złapać i wiele innych - wylicza w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor Jamroz.

Ponadto dzieci poznają baśnie i legendy, które będą dla nich inspiracją do wykonania ilustracji, będących potem ważnymi rekwizytami w spontanicznym teatrzyku kamishibai, będą słuchać i śpiewać żołnierskie piosenki i uczyć się tańców narodowych, a także wezmą udział w konkursie wiedzy o ojczyźnie pod hasłem "Kocham Cię Polsko".

Wszystkie zajęcia będą się odbywać od wtorku do piątku między 10.30 a 12.00 w MBP w Józefowie. Pierwsze spotkanie pod hasłem "Mały człowiek w dużym kraju - Jestem Polakiem" zaplanowano na 1 sierpnia, a "Wehikuł historii" zakończy, wspólny z rodzicami, piknik na pożegnanie wakacji, który odbędzie się 30 sierpnia nad miejscowym zalewem.

Wakacje 2018

Utworzono dnia 01.08.2018, 12:49
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.