Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Śladami historii i kultury ludowej Józefowa - MBP w Józefowie

Utworzono dnia 12.10.2018
Czcionka:

Z jakich elementów składa się tradycyjny strój biłgorajsko-tarnogrodzki, jakich ziół używano do wicia wianków na Boże ciało, jak się dawniej młóciło zboże? To tylko wybrane zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy gry terenowej "Śladami przeszłości" w środę 10 października, którą Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie zorganizowała w ramach zadania "Rękodzieło ludowe na Roztoczu".

Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny gimnazjalistów z Majdanu Nepryskiego: "Józefowianie", "Miłośnicy historii" i "Cichociemni". Wszystkie zespoły miały do wykonania 10 zadań w 6 punktach miasta, które dotyczyły historii i dawnego życia mieszkańców Józefowa. Były to m.in. Kirkut, Pawilon Geoturystyczny, źródła Nepryszki, ścieżka dydaktyczna przy nadleśnictwie, cmentarz parafialny i kościół. W ramach zmagań zespoły musiały wykazać się znajomością historii miasta, twórczości poety powstańca, który zginął pod Józefowem Mieczysława Romanowskiego, lokalnych tradycji i dawnego życia mieszkańców Józefowa.

Jednym z najtrudniejszych zadań okazało się ułożenie wiersza Mieczysława Romanowskiego z rozsypanych wersetów, a najbardziej zabawne było młócenie zboża cepem, a także pranie na tarze i kijanką w rzece. Łatwe okazało się narysowanie kościoła i przeprowadzenie sondy ulicznej na temat Konrada Bartoszewskiego "Wira". Najbardziej uczestnikom gry podobało się wicie wianków i odszyfrowanie na kirkucie wskazówki do kolejnego zadania, opisanej językiem hebrajskim. Młodzież spisała się bardzo dobrze, a zwycięska ekipa "Józefowianie" zdobyła aż 68 na 70 możliwych punktów. Pozostałe zespoły uzyskały minimalnie gorsze wyniki z różnicą do dwóch punktów. Wszystkie zespoły otrzymały w nagrodę sprzęt sportowy.

Gra terenowa była jednym z elementów realizowanych w ramach zadania "Rękodzieło ludowe na Roztoczu", zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska. Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym, a także dla upamiętniania i przybliżania polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Kolejne działania w ramach zadania to: wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej i warsztaty rękodzieła.

Gra miejska Śladami Przeszłości 10.10.2018

Utworzono dnia 12.10.2018, 09:24
Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

MODERNIZACJA - REMONT MBP  w Józefowie realizowana jest w ramach  Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek