Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Tim Guénard "Silniejszy od nienawiści"

Utworzono dnia 19.06.2018
Czcionka:

 

18.06.2018 r.

TIM GUÉNARD

„SILNIEJSZY OD NIENAWIŚCI”

„Jedynie prawda jest piękna” – takie określenie spotykamy często przy ocenie różnych faktów. To stwierdzenie możemy również rozszerzyć, że w pewnych przypadkach ta prawda bywa również bardzo bolesna, czy wręcz okrutna.

Taki wniosek nasunąć się może czytelnikowi po lekturze wspomnień zamieszczonych w utworze pt. „Silniejszy od nienawiści”. To wstrząsająca lektura. Tragizm wypowiedzi polega na tym, że bohater już jako osoba dorosła przekazuje na kartach książki własne przeżycia od wczesnych lat dzieciństwa do pełnej dorosłości jako pasmo ciągłych cierpień i bólu. Jako trzylatek został porzucony przez matkę. Teraz był pod opieką brutalnego ojca, który swą nienawiść do kobiety skierował do własnego syna. A kiedy ojciec założył nową rodzinę, osierocone dziecko też nie znalazło współczucia. Wprost przeciwnie. Bicie i szykany jeszcze się nasiliły. Doszło do tego, że rany, które zadał mu ojciec, trzeba było leczyć w szpitalu. Następnie wędrował po różnych placówkach wychowawczych. Jako nastolatek trafił do domu poprawczego, a po ucieczce z zakładu, znalazł się na ulicy. Tu miał dom i źródło utrzymania. Egzystował w potwornych warunkach. Był wykorzystywany i wielokrotnie oszukany. Niewiele przyjaznych osób spotkał na swej drodze do dorosłości. Męki, przez które przeszedł w swym życiu, utwierdziły go w przekonaniu, że musi żyć, by pomścić swoje krzywdy. Żył w przekonaniu, że tego dokona.

„Przeżyłem tylko dzięki trzem marzeniom: że mnie wyrzucą z poprawczaka, gdzie mnie umieszczono – wyczyn, którego do tej pory nikomu nie udało się osiągnąć; że zostanę szefem bandy; że zabiję ojca.”

Kiedy wszedł w dorosłość, spotkał na swej drodze dobrych ludzi, takich, którzy kierowali się sercem i bezinteresowną miłością do wszystkich bez wyjątku. Przykład takiej szlachetnej działalności, wpłynął na zmianę postawy życiowej bohatera. Skończył z agresją i zaczął pomagać innym. To działanie dało mu wiele satysfakcji. Jak sam stwierdzał:

„Niespodziewane spotkanie z miłością odmieniło moje życie.” „Miłość jest moim ostatnim uderzeniem pięści.” W myśl tej zasady wszystkim przebaczył, nawet ojcu. Stał się dobrym człowiekiem i przekazywał innym:

„Niosę świadectwo, że przebaczenie jest aktem najtrudniejszym. Najbardziej godnym człowieka. Moją najpiękniejszą walką.”

 

Antonina Podolak – DKK w Józefowie

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.