Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Spotkanie z Katarzyną Tubylewicz

Utworzono dnia 17.05.2016
Czcionka:

Biblioteka to dobry biznes

9 maja gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w Józefowie była Katarzyna Tubylewicz. Pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści „Własne miejsca”, „Rówieśniczki”, „Ostatnia powieść Marcela”. W latach 2006–2012 dyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury. Jest stałą felietonistką „Krytyki Politycznej”, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, prowadzi zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Pomysłodawczyni i współredaktorka bestsellerowej książki „Szwecja czyta, Polska czyta”.

Podczas spotkania z czytelnikami opowiadała o ważnych problemach społecznych, o których pisze w swoich książkach, min. o trudnej, kobiecej przyjaźni, ludzkich grach o władzę czy eurosieroctwie, jak również o istotnych zagadnieniach współczesności, takich jak problemy w relacjach między płciami, rasizmie i braku tolerancji.

Ważna i bardzo ciekawa była również część dotycząca publikacji "Szwecja czyta. Polska czyta". Porównanie czytelnictwa w obydwu krajach nie jest dla nas pozytywne. Przyczyn takiej sytuacji można szukać wiele lat temu. W Szwecji w połowie 19 wieku umiejętność czytania posiadało około 80 procent ludności, u nas wskaźnik ten nie przekraczał 30 procent. Współcześnie poziom czytelnictwa w Polsce wynosi zaledwie 37 procent, podczas gdy przeciętny obywatel Szwecji czyta 20 minut... dziennie. Katarzyna Tubylewicz podkreślała również, że biblioteki to podstawowe inwestycje w każdej gminie, a rządzący przejmują się losem rynku książki. Mówiła o specjalnych bibliotekach dla młodych osób od 10 – 13 lat. Podkreślała, że w promocję czytelnictwa w Skandynawii angażuje się nie tylko biblioteki, ale także wiele innych środowisk, od polityków przez rządowe agendy kulturalne po trenerów sportowych.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, finansowane przez Instytut Książki w Warszawie.

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.