Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O klubie

Czcionka:

   

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Wpisuje się w wieloletni ogólnopolski program promocji czytelnictwa "Tu Czytamy!, którego celem jest wykreowanie mody na czytanie poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz aktywnego udziału w życiu literackim, poprzez uczestnictwo w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, możliwość twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z książek i literatury. 

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Koordynatorem projektu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Klubami na terenie województwa opiekuje się Magdalena Wójcikiewicz.

W województwie lubelskim funkcjonuje obecnie 82 kluby w powiecie biłgorajskim 6. Dyskusyjny Klub Książki działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie od maja 2007 roku jest to jedyny klub dla dorosłych w powiecie biłgorajskim.

W spotkaniach uczestniczy od 7 do 12 dorosłych osób. Biorą w nich udział czytelniczki, które chętnie dzielą się wrażeniami i refleksjami na temat przeczytanych książkach.

Miła, sympatyczna atmosfera sprzyja poczuciu dobrze spędzonego czasu. Miejsce dla siebie znaleźć tu mogą wszyscy, których pasją jest czytanie.

Podczas spotkań, które odbywają się raz w miesiącu w czytelni Biblioteki. W ciagu minionych pięciu lat dyskutowaliśmy  o dziesiątkach książek i ich autorach, między innymi o twórczości:
R. Kapuścińskiego, I.B. Singera, H. Muller, M. Kalicińskiej, O. Tokarczuk czy  N. Daviesa,
M. Vargas Llosa, M. Nurowskiej, T. J. Grosa, Cz. Miłosza czy W. Szymborskiej.

Rozmawialiśmy na temat kiczu w literaturze oraz o książkach które Warto przeczytać zostawiających w pamięci niezapomniane wrażenia. Podjęliśmy się również dyskusji o literaturze rosyjskiej i tu członkowie klubu byli zgodni co do tego, że nie ma piękniejszej, bardziej prawdziwej, namiętnej literatury niż rosyjska.

Członkowie klubu uczestniczyli w spotkaniach z Stefanem Chwinem,  Jacekiem Dehnelem i Stefanem Darda zorganizowanych przez DKK w Zamościu i Tomaszowie Lub. Brali udział w prezentacji projektu “Wędrowne spotkania z opowieścią - śladami I.B. Singera”, który wspólnie z biblioteka w Józefowie był realizowany przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie. Członkowie klubu mieli również okazje  obejrzeć sztukę "Drzewo” według dramatu Wiesława Myśliwskiego.  Spektakl wyreżyserowany przez Stefana Szmidta, zarządcę Fundacji Kresy 2000 pokazany był we Floriance pod starym jaworem na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Na zaproszenie Klubu, naszą bibliotekę dowiedziała znana poetka, powieściopisarka, eseistka, autorka książek dla młodzieży i dorosłych Marta Fox.

Gościliśmy również Annę Onichimowską autorkę ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży, wielu sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatkę licznych prestiżowych nagród krajowychi międzynarodowych.

Z członkami naszego klubu spotkała się także Agnieszka Martinka - wielbicielka jazdy na rowerze, z którego zsiada tylko zimą. Na rowerze przejechała już pół Polski, trochę Anglii i Ukrainy, wyspę Bornholm oraz objechała wokół Jezioro Wiktorii w Afryce. Relację z ostatniej podróży przez Kenię, Ugandę i Tanzanię opublikowała w postaci książki pt. "Szybsza niż lew".

Na zaproszenie klubu naszą bibliotekę odwiedził również Maciej Orłoś. Znany ze szklanego ekranu prezenter jest nie tylko dziennikarzem i aktorem, ale również autorem książek dla dzieci. Uczestnicy spotkania dopytywali gościa zarówno o bohaterów jego książek dla dzieci jak i dalsze plany literackie autora. Maciej Orłoś mówił o pracy w telewizji oraz przekonywał jak wartościowe jest czytanie książek. Znany prezenter jest bowiem jednym z ambasadorów kampanii "Cała Polska czyta dzieciom”.

Jednym z założeń działalności DKK jest promowanie czytelnictwa poprzez aktywizację lokalnych środowisk. Realizując ten cel DKK w Józefowie zorganizował m.in. spotkanie ph. "By pamięć trwała…” w 80. rocznicę urodzin Zbigniewa Jakubika (1920-1976) partyzanta
i literata.

Spotkanie z Stanisławem Mierzwińskim, bratankiem Aurelii Niny Mierzwińskiej-Harper, autorki książki "Nam nie wolno płakać”, która w czasie II wojny światowej mieszkała
w pobliskiej wsi Hamernia, a obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Jej książka jest zbiorem autobiograficznych opowiadań, dotyczących lat przeżytych w partyzantce. Oprócz biografii wydawnictwo zawiera zapis wydarzeń o działaniach oddziałów Armii Krajowej na ziemi józefowskiej.   

Zorganizowaliśmy również spotkanie z Rudolfem Czerniakiem, regionalistą, przewodnikiem po Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i prezesem Koła Przewodników, poetą, autorem książki „Kamyki i Ostańce”, wystawy fotograficznej "Długi Kąt - okruchy historii ludzi i wioski z lat 1910-2010” oraz piosenek o Roztoczu.

W 2010 roku w Pałacu Kultury i Nauki odbyły się warsztaty dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki zorganizowane przez Instytut Książki w  Warszawie.

Województwo lubelskie reprezentowały Magdalena Wójcikiewicz z WBP w Lublinie im. H. Łopcińskiego i  Elżbieta Jamroz  z MBP w Józefowie. Warsztaty prowadził Marek Kochan pisarz, ekspert w dziedzinie mediów i komunikacji oraz Maciej Orłoś znany prezenter, autor książek dla dzieci, aktor i dziennikarz.

Członkowie DKK uczestniczyli w otwarciu wystawy malarstwa „Chwytając słońce” -Anny Małgorzaty Świca oraz Koncercie Muzyki Chopinowskiej organizowanym w bibliotece z okazji roku Chopina.

Każdego roku w maju z okazji kolejnych rocznic powstania klubu spotykamy się przy urodzinowym torcie.

W 2011 roku gościliśmy bajkopisarza i autora opowiadań dla dzieci, scenarzystę programów oraz seriali telewizyjnych Grzegorza Kasdepkę.

Spotkanie z autorem było połączone z podsumowaniem konkursu literackiego pod hasłem "Twoje wrażenia po przeczytaniu książki Grzegorza Kasdepke". Uczestniczyło w nim prawie 50 uczniów klas I – III szkół podstawowych z gmin Józefów i Zwierzyniec.

W ramach akcji „Pomyszkuj w bibliotece” zorganizowaliśmy koncert życzeń dla członków DKK.

DKK w Józefowie, Józefowska Kawaleria Rowerowa zorganizowała spotkanie z Rafałem Kosem członkiem wyprawy śladami Kazimierza Nowaka, który podczas 5 lat samotnej podróży w latach 1931-1936 dwukrotnie przemierzył kontynent afrykański. Na spotkaniu Rafał Kos prezentował zdjęcia i film z etapu podróży przez Angolę.

Po kilku latach działalności Dyskusyjne Kluby Książki wpisały się znakomicie w krajobraz polskich bibliotek, promując czytelnictwo poprzez aktywizację środowisk lokalnych.  Otwarta na potrzeby środowiska Miejska Biblioteka Publiczka  w Józefowie już od pięciu lat jest  miejscem spotkań ludzi, którzy lubią czytać oraz dzielić się wrażeniami z lektury, chcą poznawać nowych autorów i gatunki literackie, spędzać czas w przyjemnej atmosferze. Serdecznie zapraszamy stałych i nowych czytelników na kolejne spotkanie naszego klubu.

 

Na ósmą rocznicę utworzenia DKK

 

Klub dydkusyjny przy Bibliotece

Planuje zadania ciekawe wielce.

Wydawniczego rynku nowiny

Na dyskusyjne ściąga godziny.

 

Każdy tu może z upodobania

Wybrać dla siebie coś do czytania.

Miłość, kryminał, traktat, rozprawa,

Potem lektura, przednia zabawa.

 

Wreszcie piątkowe spotkanie w Klubie,

Przy małej czarnej rozmowy długie.

Te posiedzenia tak nas urzekły,

Świętujmy zatem to ośmiolecie

Radośnie, z książką, przy Bibliotece.

 

Niech jeszcze długo starczy nam siły

Na te narady, na dyskurs miły.

Z wielką radością książkę przyjmować,

Czytać, poznawać i dyskutować.

 

Antonina Podolak.

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.