Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jarosław Kurski „Dziady i dybuki”

Utworzono dnia 19.04.2024
Czcionka:

17.04.2024r.

Jarosław Kurski
„Dziady i dybuki”

Niezwykle interesujące wiadomości zawiera dzieło Jarosława Kurskiego „Dziady i dybuki”.

Treścią utworu są losy rodziny autora na przestrzeni ponad dwu wieków historii Polski i świata. Przodkowie ich to imigranci wywodzący się z narodu żydowskiego, którzy przybyli na tereny Rzeczypospolitej, by tu szukać pracy i stałego domu. Warunkiem zdobycia stabilnej egzystencji jest asymilacja przybyłych z narodem, do którego pragną dołączyć na stałe. Autor starannie poszukuje świadectw z przeszłości, wnikliwie je analizuje i na tej podstawie stwierdza, że proces asymilacji nowych obywateli jest bardzo trudny, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwy. Aby zdobyć pełne prawa obywatelskie nowego kraju, należy wyrzec się utrwalonych już wierzeń i obyczajów własnego narodu. Młodzi łatwiej przyjmują nowe przekonania i zwyczaje. Starsi z bólem przyjmują nową rzeczywistość, a zmianę przeżywają wprost jako zdradę własnego narodu. Chcąc zdobyć prawo do życia, muszą zmienić swoje imię, nazwisko, religię, zapomnieć własny język, kulturę, obyczaj. Odbywa się to kosztem trudnej walki wewnętrznej i rodzi niepokój, często bojaźń, czy duchy pradziadków, praojców im to wybaczą.

Analizę procesu asymilacji ludności napływowej z nowym społeczeństwem zestawia autor z warunkami, w jakich on się odbywa. Rdzenna ludność z obawą przyjmuje obcych, niekiedy szyderczo lub wręcz wrogo. Nowi spotykają się z uprzedzeniami, są izolowani, odrzucani. Niełatwo pokonać tyle trudności.

Treści, które podaje autor w utworze „Dziady i dybuki” wskazują, że emigracja i imigracje narodów to bardzo trudne i złożone zjawiska społeczne. Niestety w obecnych czasach coraz częstsze.

 

A. Podolak – DKK w Józefowie

 

Godziny pracy:
Poniedziałek 8:00 - 16:00
Wtorek 8:00 - 17:00
Środa 8:00 - 17:00
Czwartek 8:00 - 17:00
Piątek 8:00 - 17:00
Sobota 8:00 - 15:00

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanym terminalu w Miejskiej Bibliotece w Józefowie należącej do systemu Academica.

 

MODERNIZACJA - REMONT MBP w Józefowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek

 

Projekty „W poszukiwaniu wzorców - integracja z książką w tle” i "Góra nad górami. O Rutkiewicz w bibliotece" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funfuszu celowego.


Projekty "Cukier, ciasto, czekolada..." Fredro bajki opowiada. Śladami mistrza komedii. i Z Kopca Kościuszki na Górę Kościuszki. Podróże z Pawłem Edmundem Strzeleckim. dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.